Operator obrabiarek CNC - ckp

Przejdź do treści

Menu główne:

Operator obrabiarek CNC

Szkoła Branżowa
1. Operator obrabiarek skrawających należy do zawodów bardzo poszukiwanych na rynku pracy. Operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo bądź programowo, jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych. Uczniowie kształcący się w tym zawodzie uczą się obsługi i nadzorowania pracy uniwersalnych, półautomatycznych i automatycznych obrabiarek skrawających, takich jak: tokarki, frezarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo/CNC).
2. Informacje dodatkowe: kurs spawacza.
3. Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia
MEC.05 Użytkowanie obrabiarek skrawających
4. Sylwetka absolwenta
Absolwent kończąc szkołę w zawodzie operator obrabiarek skrawających będzie przygotowany do:
a) przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki,
b) wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,
c) wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej.

5. Operator obrabiarek skrawających znajdzie zatrudnienie w:
a) zakładach przemysłu metalowego w działach produkcyjnych (przy obsłudze obrabiarek konwencjonalnych i nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie),
b) zakładach naprawczych, w narzędziowniach, prototypowniach itp.
c) przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników,
d) zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.
6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia
Baza dydaktyczna jest zapewniona w pracowniach zgodnie z specyfikacją OKE w Krakowie.
Pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie wyposażona jest w centrum tokarskie CNC Venus 2000 z napędzanymi narzędziami produkcji AFM DEFUM(2018r.) + zestaw sterowy narzędziami i oprzyrządowaniem.; pionowe frezarskie centrum obrabiarkowe CNC R 550 Harnaś produkcji AFM DEFUM(2018r.);stanowiska do programowania i symulacji w/w obrabiarek-program FANUC + nakładka IVC GUIDE. Program CAD/CAM- ESPRIT 2017 – wersja edukacyjna.
Pracownia montażu technicznego: obróbka maszynowa wyposażona jest w tokarkę konwencjonalną z odczytem cyfrowym położenia suportów Jazon CD 6250C, frezarkę uniwersalną pionowo - poziomą JFN-36C z cyfrowym odczytem położenia w osiach x,y,z.
Kompletne wyposażenie do obróbki ręcznej, montażu i demontażu oraz wykonywania połączeń rozłącznych i nierozłącznych.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego